A 11. VILÁGTUDOMÁNYI FÓRUM NYILATKOZATA
A tudomány és a politika kapcsolata a globális átalakulások idején
Elfogadva 2024. november 23-án, Budapesten
PREAMBULUM
A Világtudományi Fórum (WSF) három alapító szervezetének – az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO), a Nemzetközi Tudományos Tanács (ISC) és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) – kezdeményezése és elkötelezettsége által vezérelve, valamint a WSF partner szervezeteivel – az Amerikai Tudományfejlesztési Szövetség (AAAS), a Világtudományi Akadémia (TWAS), az Inter Academy Partnership (IAP) és az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) – együttműködve, mi, a 2024. november 20-23. között Budapesten megrendezett 11. Világtudományi Fórum résztvevői, elfogadjuk a jelen nyilatkozatot.
A tudomány és a politika kapcsolata a globális átalakulások idején
Világunk gyors átalakuláson megy keresztül, és bizonytalan jövő elé néz. Rendkívüli tudományos és technológiai előrelépések állnak szemben az éghajlatváltozás és a fenntartható fejlődési célok többségének kezelésében elért elégtelen haladással, a növekvő számú fegyveres konfliktusokkal, növekvő egyenlőtlenségekkel és a gyorsan fejlődő és zavaró technológiák megjelenésével. Sürgősen szükség van a tudományos megértés bővítésére és a tudományos alapú, adaptív és hosszú távú gondolkodás és döntéshozatal előmozdítására.
Hatékony, megbízható és kreatív tudományos és politikai kapcsolatok mindig kritikusak, de soha nem voltak fontosabbak, mint a globális átalakulások idején.
A tudomány, mint egyetemes nyelv, az a bizonyítékokon alapuló eszköz, amely segít megérteni világunkat és annak jövőjét. Irányítania kell a társadalmat, a döntéshozókat és a gazdaságot a kockázatok, lehetőségek és választások tekintetében. Ahhoz, hogy hatékony maradjon, a tudománynak nyitottnak kell lennie, fejlődnie kell és együtt kell működnie más emberi tevékenységekkel, hogy támogassa a fenntartható fejlődést anélkül, hogy aláásná a bizonyítékokon alapuló megoldásokat. Fel kell tartanunk a tudományhoz való jogot, miközben felismerjük és kezeljük a tudomány korlátait és annak lehetőségét, hogy kárt okozhat, ha a tudományos ismereteket visszaélésre használják. Ezt különösen a fegyveres konfliktusok tekintetében jegyezzük meg. Felismerjük a tudománydiplomácia fejlődő szerepét, amely összekapcsolja a tudományt és a politikát ezeknek a kihívásoknak a kezelésére és a tudomány békéért való előmozdítására.
Miközben felismerjük a bizonyítékokon alapuló döntéshozatal kihívásait, megjegyezzük a félretájékoztatás és más olyan cselekedetek növekvő kockázatait, amelyek aláássák a tudományba vetett létfontosságú bizalmat.
Sajnálattal jegyezzük meg, hogy a tudomány iránti bizalmatlanság és annak teljes tagadása bekerült néhány politikai és társadalmi napirendbe. Szembesülnünk kell ezeknek a jelenségeknek a veszélyével, és törekednünk kell arra, hogy ellensúlyozzuk azokat az akadályokat, amelyek gátolják a globális közjavak kihívásainak kezelésére való képességünket. Megerősítjük a tudomány egyetemességét, miközben felismerjük, hogy hatása korlátozott lesz, hacsak a fejlődésének és alkalmazásainak előnyeit nem osztják meg igazságosan.
Támogatjuk az integrált módszertanok bevezetését, amelyek minden országra alkalmazhatók, a fenntarthatósági átmenetek mérésére, ahogyan azt a WSF2024-en bemutatták. Bátorítjuk a nemzetközi tudományos közösséget, hogy járuljon hozzá ezeknek a módszertanoknak a megszilárdításához, hogy segítsen elérni a fenntartható fejlődési célokat és támogassa a fenntartható átalakulást és jólétet társadalmainkban.
Ebben az összefüggésben a globális tudományos és tudománypolitikai közösségek vezetői és képviselői 2024. november 20-23. között Budapesten találkoztak a 11. Világtudományi Fórumon. A Fórum témája „A tudomány és a politika kapcsolata a globális átalakulások idején” volt, válaszul a 2024-es ENSZ Jövő Paktumára és a 2030-as Fenntartható Fejlődési Menetrendre.
A Fórum résztvevői a következőket fogadták el:
Elismerjük a tudomány, a technológia és az innováció kulcsfontosságú szerepét a sürgető globális válságok kezelésében a tudomány és a döntéshozók közötti kapcsolaton keresztül, hogy megoldási lehetőségeket nyújtsanak a helyi, közösségi, nemzeti és regionális kihívásokra;Megjegyezzük, hogy a tudományt túl gyakran alábecsülik vagy figyelmen kívül hagyják a döntéshozók, üzleti vezetők és a civil társadalom, amikor társadalmaink és bolygónk jövőjéről van szó.
Figyelmeztetünk a tudományba vetett bizalom szándékos aláásásának veszélyeire.
Megjegyezzük, hogy a tudománynak meg kell érdemelnie a bizalmat integritásával, valamint hatékony és kontextusnak megfelelő kommunikációval;
Megjegyezzük, hogy a globális tudományos közösségnek teljes mértékben el kell köteleznie magát a közös értékek és elvek mellett, beleértve az akadémiai és tudományos szabadságot, a tudományos kiválóságot, a nyitottságot és átláthatóságot, a kölcsönösséget és elszámoltathatóságot, az etikai megfelelést és integritást, valamint a sokféleség, az egyenlőség, a befogadás és az elérhetőség biztosítását a tudás előállításában és közzétételében;
Megjegyezzük, hogy a tudományos oktatás kritikus fontosságú a társadalmak felhatalmazásában és tájékoztatásában;
Megjegyezzük, hogy a tudománynak kritikus szerepe van a bizonyítékokon alapuló döntéshozatalban az ágazatok között a kormányzati és társadalmi megközelítések egészében;
A Fórum tagjai ezért:
Felhívják a figyelmet a kormányzati és ügynökségen belüli tudományos tanácsadási mechanizmusok megerősítésére, beleértve a pénzügyminisztériumokat és külügyminisztériumokat, amelyek sok országban és a multilaterális rendszer egyes részeiben fejletlenek vagy hiányoznak;
Felhívják a különböző fejlettségi szintű országok kormányait, hogy biztosítsák a tudás előállításának és átültetésének támogatását, mint a nemzeti fejlődés és jólét létfontosságú összetevőjét; az akadémiai és tudományos szabadságot lehetővé kell tenni, tiszteletben kell tartani és fenn kell tartani, a tudományt a lehető legnyitottabbnak és befogadóbbnak kell tartani, és a tudományos kutatókat védeni kell;