December elsején lép hivatalba az új von der Leyen Bizottság
Az Európai Parlament Strasbourgban tartott szavazásán az Ursula von der Leyen elnök által bemutatott új csapatnak adta bizalmát, így a Bizottság 2024. december elsejétől végezheti munkáját.
Az Európai Parlament plenáris ülésén elhangzott beszédében von der Leyen elnök kifejtette Európa jövőképét a következő öt évre vonatkozóan. Az elnök a szabadságot, mint az EU kulcsfontosságú mozgatórugóját emelte ki: „Európaiként a szabadságért való küzdelem összeköt bennünket. Ez a mi közös múltunk és jelenünk. Nemzeteink és nemzedékeink. Számomra ez az Uniónk létének oka, és a hajtóereje – erősebben, mint valaha.”
Emlékeztette hallgatóságát arra, hogy a szabadságot ápolni és védeni kell, ami azt jelenti, hogy döntéseket kell hozni. Ezeket a döntéseket az új Bizottság első nagy kezdeményezése határozza meg: a versenyképességi iránytű. „Az iránytű a Draghi-jelentés három pillérére épül majd. Az első az innovációs szakadék megszüntetése az Egyesült Államokkal és Kínával szemben. A második a szén-dioxid-mentesítés és a versenyképesség közös terve. A harmadik pedig a gazdasági biztonság növelése és a függőségek csökkentése” – magyarázta az elnök.
Hangsúlyozta, hogy az új Bizottság készen áll a munkára az első naptól fogva. Kiemelte a Bizottság új tagjainak tapasztalatát és sokszínűségét, köztük volt miniszterelnököket és minisztereket, volt polgármestereket és helyi tisztviselőket, vezérigazgatókat, cégtulajdonosokat, újságírókat, akik vidéki és urbánus háttérrel rendelkeznek, és különböző generációkat képviselnek.
A szavazást követően Ursula von der Leyen az Európai Parlament elnökével, Roberta Metsolával tartott közös sajtótájékoztatón megköszönte az EP-képviselők bizalmát, és kiemelte a két intézmény közötti együttműködés fontosságát az elkövetkező évekre vonatkozóan.
Felvázolta új megbízatásának első hónapjait is, az első 100 napban indítani tervezett 7 kezdeményezést: a Tiszta Ipari Megállapodást, az európai védelemről szóló Fehér Könyvet, a Mesterséges Intelligenciára vonatkozó kezdeményezést, az egészségügyi infrastruktúrát érintő kiberbiztonsági cselekvési tervet, a Mezőgazdaság és Élelmezés Jövőképet, a bővítési politika felülvizsgálatát, valamint az ifjúságpolitikai párbeszédek folytatását.
Az elnök az EU intézményei közötti együttműködés fontosságának kiemelésével zárta beszédét: „A következő öt évben az európai egység rendkívül kritikus lesz. Nem tudom ezt elégszer hangsúlyozni (…) Ezért a Bizottság, a Parlament és a Tanács között a legszorosabb együttműködésre van szükség. Ez az a partnerség, amelyre Európának szüksége van – és megérdemli. A csapatom és én teljes mértékben elkötelezettek vagyunk e mellett.”