Hankó Balázs: Látogassuk minél többször a múzeumokat!
2025. június 21-én, a Szépművészeti Múzeumban tartott sajtótájékoztató után beszélgettünk Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel a Múzeumok Éjszakájáról.
Hankó Balázs(j) és a szerző
– Miniszter úr, hogyan látja a Múzeumok Éjszakájának szerepét a magyar kulturális életben, különösen a fiatalabb generációk megszólítása szempontjából?
– Kulcskérdésnek tartom. Azért is, mert ezen az éjszakán rendre mintegy 330 ezren látogatnak el a múzeumokba. Ilyenkor jellemzően megjelennek a fiatalok, a családok, több generáció együtt, mert van benne valami különleges. Az, hogy este, sőt késő éjszaka is lehet múzeumba menni, önmagában is vonzóvá teszi az eseményt. Ez jó, ez működik.
– Milyen újdonságokkal készülnek az idei Múzeumok Éjszakájára? Vannak-e olyan intézmények vagy programok, amelyekre különösen büszke?
– Minden évben van egy kiemelt tematika – idén ez Jókai Mór, születésének 200. évfordulója kapcsán. Jókai, akit a legmagyarabb írónknak is tartanak, sok múzeumban megjelenik különféle formákban. Emellett mindig bemutatnak valami újdonságot, játékos, innovatív módon. Idén Miskolc a kiemelt helyszín, ahol 57 program várja az érdeklődőket.
– A kulturális intézmények gyakran küzdenek a látogatószámok növelésével. Mennyiben segíti a Múzeumok Éjszakája az állandó kiállítások népszerűsítését a rendezvény után is?
– Tavaly 330 ezren vettek részt az eseményen, idén még ennél is többet várunk. Évente mintegy hétmillió múzeumlátogató van Magyarországon, ami nem rossz arány. A cél azonban az, hogy a Múzeumok Éjszakája után is térjenek vissza a látogatók – máskor, más kiállításokra is.
– A fenntarthatóság és a digitalizáció korában hogyan tudnak a múzeumok lépést tartani az elvárásokkal, és ebben milyen támogatást nyújt a minisztérium?
– Kiemelten fontos, hogy műtárgy- és irodalmi örökségünk minél nagyobb arányban digitalizálódjon. Emellett a múzeumok egyre inkább élménypedagógiai szempontból is vonzóvá válnak, amihez a digitális technikák sokat hozzátesznek. A digitalizáció révén megelevenednek történelmi hőseink, így sokkal élvezetesebb és interaktívabb kiállítások születnek.
– Várható-e, hogy a jövőben a vidéki kismúzeumok is nagyobb támogatást kapnak, hogy bekapcsolódhassanak a rendezvénybe?
– A magyar állam a kulturális kiadásokra kétszer annyit fordít, mint az Európai Unió támogatásai. Ez fontos, mert ez a támogatás határokon is átível. A Múzeumok Éjszakája már most is szerteágazó: 470 helyszínen közel 3000 programot tartanak. Magyarországon azonban több mint 3000 település van – vagyis van még hová fejlődni. Bízunk benne, hogy jövőre még több kistelepülés kapcsolódik be.
– Végezetül: ön személy szerint melyik programot nem hagyná ki az idei Múzeumok Éjszakáján, és miért?
– Egyszerű a válasz: a Gödöllői Királyi Kastélyban este magam is tárlatot fogok vezetni – ott kell lennem.
– Van esetleg olyan gondolat, amit nem kérdeztem meg, de szívesen elmondana?
– Igen: látogassuk minél többször a múzeumokat!
– Nagyon szépen köszönöm a beszélgetést.
– Én is köszönöm.