Országos Járóbeteg Szakellátási konferenciáról Balatonfüredről jelenti Szarvas István.
A XXVI. Országos Járóbeteg Szakellátási Konferencián több javaslat is elhangzott, köztük az időpont foglalási díj bevezetése és a nyugdíjas szakdolgozók továbbfoglalkoztatásának engedélymentesítésével kapcsolatban. Takács Péter egészségügyi államtitkár az első javaslat vizsgálatát, a második gyors rendezését ígérte.
Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke, az államosítás hátrányait emelte ki, mint például a definitívitás csökkenése és a krónikus gondozás háttérbe szorulása. A magánszektor erősödése és az alapdíjak stagnálása további terheket ró a rendelőkre.
Nagy András Csaba, a szövetség elnökségi tagja, a back office-ból nyugdíjba vonulók visszafoglalkoztatásának és a magán- és állami szektor díjainak közelítésének szükségességét hangsúlyozta. Takács Péter egyetértett a felvetésekkel, de jelezte, hogy az önálló szakrendelők államosítása ebben a ciklusban nem várható.
A Járóbeteg Irányítási Rendszer (JIR) és a Járóbetegirányítást Támogató Rendszer (JTR) bevezetésével kapcsolatban Takács Péter hangsúlyozta, hogy a hagyományos telefonos és személyes időpontfoglalás nem szüntethető meg, és kötelező fogadni a betegeket akkor is, ha nem az adott intézmény területi ellátási kötelezettségi körébe esnek.
A konferencián elhangzott, hogy az alapdíjak emelésére és a jubileumi jutalmak kifizetésére vonatkozó tárgyalások folynak. A szakpolitikusok a páciensek felé az sms- és e-mail visszajelzések rövid időn belüli élesítésével orvosolnák az időpontok igénybevételének problémáit.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, Álmos Péter, stabil sarokpontok és hosszú távú vízió szükségességét hangsúlyozta az ágazat bizonytalanságának eloszlatása érdekében. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke, az új bértábla kedvezőtlen hatásaira hívta fel a figyelmet, míg Béres Margit, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők egyesületének elnöke, a számviteli területen dolgozók utánpótlásának hiányát emelte ki.
Számomra Szabó Tamás a Belügyminisztérium az egészségügy ellenőrzésével foglalkozó főosztály vezető helyettesének előadása volt legértékesebb, mivel szinte minden általam tapasztalt hiányosság terítékre került beszámolójában.