Interjú Szarvas Istvánnal – a Hetedhéthatár Magazin szerkesztőség vezetőjével
Készítette: Oláh Gábor, a Hungchester Blog igazgatója
Oláh Gábor: Kérem, mutatkozzon be az olvasóinknak: hol és milyen végzettséget szerzett, milyen pályát választott?
Szarvas István: Okleveles mérnökként végeztem a Szegedi Tudományegyetemen. Pályám kezdetén mérnökként dolgoztam, főként karbantartás, üzemgazdaság és szervezési területen. Több előadást tartottam szakmai konferenciákon belföldön és külföldön, „Karbantartás, az üzemgazdaság mostoha gyermeke” címmel. Később főosztályvezetőként, majd szervezési és ellenőrzési szakterületen tevékenykedtem. Ezzel párhuzamosan kezdtem el újságírással is foglalkozni. Oláh Gábor: Hogyan lépett az újságírás világába, és mely sajtóorgánumokhoz kapcsolódik a neve?
Szarvas István: Több lapban írtam,Tőzsde Kurír, Építési Piac,Trend Váltó, Ergonómia Zetapress, Euroastra
1994 és 1998 között a Gépipar című szaklap helyettes főszerkesztője voltam. 1997-től állandó szerzője lettem a Hetedhét Határ kulturális magazinnak, amelynek később a szerkesztőségi vezetője lettem. Emellett társalapítója vagyok a Hungchester angol–magyar blognak is.
Oláh Gábor: Az életrajzi cikkeiben fontos a publikációs tevékenység. Milyen könyveket adott ki?
Szarvas István: Eddig 12 kötetem jelent meg a Kérdeztem, válaszoltak sorozat címmel. 8 kötet. Újra kérdeztem, válaszoltak, Szarvasi beszélgetés, Olimpikonok válaszoltak, Őszintén az interjúkészítésről Emellett két szakmai könyvet is írtam még a ’80-as években: – A belső ellenőrzés módszertana (1988) – A belső ellenőrzés gyakorlata (1988) – mindkettő a SZTÁV Kiadónál. Rendszeresen szerepelek író-olvasó találkozókon, és több könyvbemutatót tartottam az MTA Könyvtárában, a Szegedi Somogyi Könyvtárban, valamint a diaszpórában is Montreal, Stockholm, Szabadka.
---
Oláh Gábor: Kik voltak a legkiemelkedőbb interjúalanyai?
Szarvas István: Többek között interjút készítettem: – Elizabeth Blackburn Nobel-díjas biológussal – Ádám Riess amerikai, dán származású Nobel-díjas csillagásszal – Erdő Péter bíborossal – Gulyás Michel olimpiai bajnok öttusázóval Szabó Gabriella olimpiai bajnok kajakozóval – Kerekes Sándorral, a quebeci olimpiai bizottság korábbi elnökével – Habsburg Ottóval, Faludy Györggyel, Pungor Ernővel, Vizi E. Szilveszterrel – csak hogy néhány nevet említsek.
Oláh Gábor: Tagja-e valamilyen szakmai szervezetnek?
Szarvas István: Igen, tagja vagyok a Magyar Nemzeti Írószövetségnek, amely 2020-ban alakult,a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társaságnak, a Magyar Nyelvápolók Szövetségének valamint a Magyar Pénzügyi- Gazdasági Ellenőrök Egyesületének is, ahol elnökségi tagként dolgoztam 14 évig.
Oláh Gábor: Milyen elismerésekben részesült pályafutása során?
Szarvas István: Több szakmai kitüntetésben részesültem. Ezek közül a legfontosabbak: – Társasági Érem II. fokozata a Szervezési és Vezetési Tudományos Társaságtól (1980) – Társasági érem a Magyar Pénzügyi- Gazdasági Ellenőrök Egyesületétől (2004), amelyet Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék akkori elnöke adott át – Elismerés a Gépipari Tudományos Egyesülettől (év szerint keresés alatt) – Aranydiploma (2024) a Szegedi Tudományegyetemtől, ötvenéves mérnöki végzettségem elismeréseként.
Oláh Gábor: Hogyan értékeli az interjú műfaját?
Szarvas István: Az interjú számomra nem csak kérdések és válaszok összessége. Hiszem, hogy a jó interjú gondolatokat indít el, összefüggéseket tár fel, és az olvasó számára is inspiráló. Ezért is fontos, hogy különféle szakterületekről szólaltassak meg embereket – tudósokat, művészeket, sportolókat, közéleti szereplőket.
Oláh Gábor: Köszönöm a beszélgetést – reméljük, hogy ez az anyag sokakat ösztönöz majd arra, hogy jobban megismerjék életútját.
Szarvas István: Én köszönöm a lehetőséget.
|